sobota, 27 sierpnia 2016

Siedzę.
Patrzę.
Myślę.

skakun, pająk z rodziny Salticidae

Tego skakuna dostrzegłam któregoś letniego dnia na osiedlowym płotku. Kilka centymetrów dalej uskrzydlona mrówka usiłowała dojść ze sobą do ładu, a pająk jakby jej nie zauważał.

czwartek, 25 sierpnia 2016

Trzeba poszukać czegoś smaczniejszego.
Tu nawet nie warto rozwijać trąbki.

modraszek ikar (Polyommatus icarus), samiec

Tego modraszka ikara (Polyommatus icarus) spotkałam na jednym z miejskich trawników. Kosiarze o tym miejscu najwyraźniej zapomnieli, dzięki czemu motyle miały co jeść. Choć niekoniecznie było to ich ulubione jedzenie.

poniedziałek, 22 sierpnia 2016

Zrobiłem sobie dredy.
Miały być blond.

Scymnus sp., larwa

W poprzednich latach tylko raz spotkałam larwę Scymnusa, malutkiego chrząszcza z rodziny biedronkowatych (Coccinellidae). W tym roku dopisało mi więcej szczęścia, bo na te białe futrzaki natknęłam się w dwóch różnych miejscach. Podobnie jak w przypadku innych biedronek, larwa ma zdecydowanie większe rozmiary niż owad dorosły.

sobota, 20 sierpnia 2016

Za gruby ten badyl.
Nie chce się bujać.

strojnica baldaszkówka (Graphosoma lineatum)

Latem w OB jedno jest pewne w stu procentach: spotkanie ze strojnicami baldaszkówkami (Graphosoma lineatum). Ta siedziała na łodyżce lubiśnika. Lubiśnik (bardziej znany jako lubczyk) to jedna z tych roślin, które posiadają ulubione przez strojnice baldaszki.

czwartek, 18 sierpnia 2016

Wciąż zapominam, że jestem tylko kotem.
A koty przecież nie jadają ludzi.

kot miejski

W trakcie wędrówek po mieście często spotykam koty. Z reguły uciekają jeszcze szybciej niż muszki. Ten był zaskakująco odważnym i cierpliwym wyjątkiem.

wtorek, 16 sierpnia 2016

Są dwie. Obie urodą nie grzeszą.
Ale ta jest jakby ładniejsza.

żółtlica owłosiona (Galinsoga ciliata)

Żółtlica to pospolity chwast, który od połowy lata zaczyna zarastać wszystko, co się da. Rośnie i mnoży się w zadziwiającym tempie. Na zdjęciu żółtlica owłosiona (Galinsoga ciliata). W tym roku dominuje w mojej okolicy. Jej brzydsza kuzynka, żółtlica drobnokwiatowa (Galinsoga parviflora), nieco usunęła się w cień, przynajmniej na razie.

piątek, 12 sierpnia 2016

Nigdy ich tam nie było.
Teraz jest cały tłum.

taszczyn pszczeli (Philanthus triangulum)

Na mojej ulubionej rabatce pojawiły się taszczyny pszczele (Philanthus triangulum). I to od razu w sporej liczbie. Polska nazwa pasuje do nich wyjątkowo dobrze. Te dość spore błonkówki polują na pszczoły miodne, paraliżują je jadem, a potem taszczą do swoich norek jako pokarm dla larw.

wtorek, 09 sierpnia 2016

- Składaj, mała, to odpowiednie miejsce.
- Znajdź inne. Tu się na nas gapią. 

pałątki zielone (Chalcolestes viridis)

Na tę parkę pałątek zielonych (Chalcolestes viridis) natknęłam się w momencie przygotowań do składania jaj pod korą drzewa. Chyba im przeszkodziłam. Poleciały dalej.

sobota, 06 sierpnia 2016

Marzy mi się jeden duży kwiatek. Taki naprawdę duży.
Nie trzeba by było co chwilę zmieniać talerza.

rusałka osetnik (Vanessa cardui)

Tę rusałkę osetnik (Vanessa cardui), posilającą się na przetaczniku kłosowym, spotkałam niedawno w Ogrodzie Botanicznym.

czwartek, 04 sierpnia 2016

Kwiatki są dobre i pożywne.
Ale mięsko lepsze. 

malutka błonkówka złowiła jeszcze mniejszego wciornastka

Ta malutka błonkówka tylko przez chwilę spacerowała po środeczku przymiotna. W żółtym gąszczu błyskawicznie znalazła smacznego wciornastka. Łowcę i zdobycz w dużym powiększeniu (lecz gorszej jakości) zobaczyć można tutaj.

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 247
| < Sierpień 2016 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Agregator Blogów Przyrodniczych
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...