środa, 25 kwietnia 2007

Jest takie miejsce w samym środku miasta. Gęsto zadrzewione, otoczone wysokim murem. Tajemnicze. Zwykły śmiertelnik nie ma tam wstępu, a z poziomu ulicy da się dostrzec tylko dach okrągłej parkowej altany.
Zapewne w jej ścianach pobrzmiewa jeszcze echo głosu najznakomitszego Polaka XX wieku.

altana

Tagi: Warszawa
21:44, radzido , widoki
Link Komentarze (8) »
wtorek, 24 kwietnia 2007

Pora powrócić do zwyczajnej, wiosennej palety kolorów. Trochę białego i trochę żółtego też przecież daje ładne kompozycje.
Tylko czemu taki tłok na jednej łodyżce? Na szczęście nie wszystkie kwiatki rozwijają się jednocześnie. W przeciwnym razie przysługiwałby im dodatek za trudne warunki bytowe.

Iberis sempervirens - Ubiorek wiecznie zielony

poniedziałek, 23 kwietnia 2007

Gruby, spękany pień. Rozłożysta, gęsta korona. Długie gałęzie z mnóstwem już rozwiniętych liści. Można by pomyśleć, że dla tego wysokiego, starego drzewa przyszła pora, by osiąść na laurach.
Ale nie, ono chce więcej i więcej.

zielone maluchy

niedziela, 22 kwietnia 2007

Ton wiośnie w okolicy nadaje kolor żółty. Na trawnikach panoszą się mniszek i ziarnopłon, nieco wyżej bujnie rozkwita forsycja. Także i w przyblokowych ogródkach żółć dominuje nad wszystkimi innymi barwami.
I wiecie co? Trochę mi się to już znudziło. Z ulgą zakładam dziś różowe okulary. Choć na chwilę.

różowo wszędzie

sobota, 21 kwietnia 2007

Na drzwiach pobliskiego sklepu wisiała kartka: "Przepraszamy, zamknięte". Do drugiego sklepu kawał drogi. Dźwiganie stamtąd piwa wcale mi się nie uśmiechało, lecz cóż było robić. Poszłam.
I po drodze spotkałam polne fiołki.

Viola arvensis

piątek, 20 kwietnia 2007

Słabo wyglądają moje kaktusy na wiosnę. Od jutra przystępuję do wielkiej akcji przesadzania, z nadzieją na poprawę ich wyglądu i samopoczucia.
A tymczasem wspominam, jak wspaniale kwitła aylostera rok temu. Teraz na to się nie zanosi, jest smutna i przygaszona. Tak jak niemal cała reszta, poza pięknie pozieleniałą hoodią, energicznie wypuszczającą z siebie nowe kolce.

aylostera

czwartek, 19 kwietnia 2007

Jabłuszka, jabłuszka, komu różowiutkie jabłuszka? Wyglądają apetycznie. Jest ich tyle na gałązce, że tylko zrywać i jeść.
Irga pozioma szczególnie podoba mi się wiosną, gdy jej listki przybierają intensywnie zielony kolor. I jaka skuteczna w charakterze zapory przeciwko intruzom. Kolce to dobra rzecz.

Cotoneaster horizontalis

środa, 18 kwietnia 2007

Po popołudniowym deszczu ujrzałam dziś tęczę. Piękną, wielobarwną, zajmującą pół nieba. Zniknęła niemal tak szybko jak się pojawiła, lecz długo zachowam w pamięci ten widok.
Tak jak pamiętam pewną niezwykłą chmurę. Odbijała światło słońca, zachodzącego po drugiej stronie budynku. W jednej chwili rozproszyła chłodną szarość wieczoru. Wokół stało się jasno, ciepło i pomarańczowo.

chmura

wtorek, 17 kwietnia 2007

Wiele jest fiołków na świecie. Niektóre nawet, wbrew nazwie, bywają białe, żółte lub bordowe. Na przykład bratki, których o tej porze roku zatrzęsienie na miejskich klombach.
Jednak najładniejsze są fiołki w kolorze tradycyjnym. Takie jak ten, zadomowiony na parkowym trawniku. Fiołek pagórkowy?

Viola collina?

poniedziałek, 16 kwietnia 2007

Lubię chwasty. Jako osoba nieposiadająca ani ogrodu, ani nawet najmarniejszej działki, mogę sobie na to pozwolić. W niczym mi nie przeszkadzają. Najwyżej moim plecom, nienawykłym po długiej zimie do zginania się nad trawnikiem w poszukiwaniu miniaturowych roślin.
Na szczęście niektóre wyrastają na tyle wysoko, że niemal nie trzeba się schylać. Tak jak ten - starzec wiosenny.

Senecio vernalis

| < Wrzesień 2017 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Agregator Blogów Przyrodniczych
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...