sobota, 14 kwietnia 2007

Przeleciał z furkotem tuż obok mnie, wylądował na chodniku i rozłożył skrzydełka. Po chwili, jakby spłoszony swą odwagą, złożył je z powrotem - i już go nie było.
Nie udało mi się zrobić zdjęcia pierwszemu wiosennemu motylowi. Liliowe kwiatuszki z pobliskiego trawnika z niezmąconym spokojem obserwowały moje rozczarowanie.

liliowo

piątek, 13 kwietnia 2007

Kaktusa od początku hodowanego w mieszkaniu ciężko namówić do kwitnienia. Lecz jeśli nabyty okaz ma już zawiązki pączków, można liczyć na barwne kwiaty przez wiele kolejnych lat.
Nie zawsze się jednak udaje. W parę tygodni po zakupie ta mała rebucja wyglądała pięknie. Trzy miesiące później zupełnie zmarniała. Zostało po niej tylko to jedno zdjęcie.

rebutia

czwartek, 12 kwietnia 2007

Na samym środku poletka porośniętego gęstymi krzewami stoi sobie On. Okaz wyjątkowy. Dumnie rozkwitły, wyniosły, wybijający się ponad przeciętność.
W swoim świecie byłby królem, a tu? Tu jest tylko zagubionym, samotnym mleczem. Obcym wśród setek gałęzi kłującej irgi.

samotny mlecz

środa, 11 kwietnia 2007

Wszędzie ich pełno. Rozprzestrzeniają się w błyskawicznym tempie, zagarniając coraz to nowe tereny. Opanowały już dwa pobliskie parki, szturmem biorąc także i moje podwórko.
Z daleka wydawać się może, że nic się nie zmieniło. Że to mniszek, który o tej porze roku gromadnie zażółcał trawniki. Jednak nie, on niemal zniknął. Jest tylko to... coś.

żółty najeźdźca

wtorek, 10 kwietnia 2007

Zazieleniło się w doniczce. Mnóstwo malutkich roślinek wyjrzało na światło dzienne. Równocześnie, jakby się zmówiły. Wyciągają w górę cienkie łodyżki, ciekawe świata, w którym przyszło im żyć. Na czubkach pierwszych listków wciąż jeszcze pracowicie dźwigają brązowe łupinki.
Torebka z nasionami opatrzona była napisem "Lobelia zwisająca". Prawda to czy nie? Na razie nic na to nie wskazuje. Wykiełkowały po tygodniu zamiast po dwóch.

lobelia wykiełkowała

poniedziałek, 09 kwietnia 2007

Od wielu lat rośnie w moim domu. Długie pędy pełne błyszczących liści malowniczo zwieszają się w dół. Kwitnie często, obficie i nad wyraz osobliwie. W myślach nazywam ją bluszczem, choć oczywiście z tym gatunkiem nie ma nic wspólnego.
To kolejna z roślin-zagadek. Widuję podobne tu i ówdzie, więc nie jest rzadkością. Lecz nie spotkałam dotychczas nikogo, kto potrafiłby powiedzieć, jak się nazywa.

co to może być?

niedziela, 08 kwietnia 2007

W dzieciństwie zdarzyło mi się widzieć kolec opuncji pod mikroskopem. Jego końcówka jest zwieńczona przemyślnymi haczykami, po wkłuciu zakleszczającymi się pod skórą i przez to niezwykle trudnymi do usunięcia.
Tak więc lepiej trzymać się od opuncji z daleka. Choć to niełatwe, gdy tyle stoi ich wokół. Na przykład ta, o imponującej nazwie - Opuntia tuna monstruosa.

Opuntia tuna monstruosa

sobota, 07 kwietnia 2007

Z ozdabianiem wielkanocnych jaj jest podobnie jak z przyglądaniem się z bliska kwitnącym chwastom. Budzą się w człowieku opory. No bo jak tu popsuć taką kolorową, uśmiechniętą mordkę?
Na szczęście lodówka pełna, głód mi nie grozi. Wesołych Świąt.

wesołe jajko

piątek, 06 kwietnia 2007

Wielkanoc za progiem, a wiosna wciąż w powijakach. Mimo złocących się tu i ówdzie forsycji, bielejących drzewek owocowych i czerwonawych owadów przemykających wśród traw, w przyrodzie dominuje szarość. Czas więc na kolejne kolorowe wspomnienie.
Kilka lat temu zupełnym przypadkiem kupiłam nasiona nemezji. Okazały się wspaniałym nabytkiem. Niewielkie, różnobarwne, jakby akwarelą pomalowane kwiatki, towarzyszą mi od tamtej pory każdego lata.

nemezje

czwartek, 05 kwietnia 2007

Oryginalnie biała kora, drżące na wietrze liście, gałęzie melancholijnie zwieszające się ku ziemi. Dzięki tym cechom zaliczane są do najbardziej lubianych w Polsce drzew.
Małe wymagania powodują, że brzozy przyjmują się i mogą rosnąć niemal wszędzie. Nawet na rusztowaniu zamontowanym dziesięć metrów nad ziemią. Szczęściary. Tu z pewnością nic nie zasłoni im słońca.

napowietrzne brzozy

Tagi: Warszawa
18:45, radzido , widoki
Link Komentarze (13) »
| < Listopad 2017 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Agregator Blogów Przyrodniczych
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...