piątek, 04 maja 2007

Widziałam dziś zająca. Prawdziwego, dzikiego zająca. Wypłoszyłam go, zupełnie niechcący, z jego pieleszy. Zanim ustawiłam aparat, pokicał gdzieś wielkimi susami i skrył się w wysokich trawach.
Opustoszałe domki ślimaków się nie ruszają. Na szczęście.

muszla ślimaka

czwartek, 03 maja 2007

Wszędzie, jak okiem sięgnąć, na trawnikach rozciągają się łany złocistych mniszków i białych stokrotek. Opanowały całą przestrzeń, a reszta roślin, przytłoczona ich nadmiarem, pochowała się po głębokich kątach.
Tak jak ta, skryta pod drzewem tuż przy ruchliwej ulicy. Z jasnotowatych? Może dąbrówka rozłogowa?

Glechoma hederacea?

środa, 02 maja 2007

Mało brakowało, by zagadka nie doczekała się wyjaśnienia. Długo wówczas szukałam i wśród mnóstwa iglastych pączków znalazłam tylko jeden już rozwinięty kwiatek.
Wygląda jak iglica-albinos, czyż nie?

albinos

A jako dodatek, specjalnie dla Tessski - bocianie dziobki w dużych ilościach.

wtorek, 01 maja 2007

Od połowy XIX wieku górował nad miastem ze szczytu nadwiślańskiej skarpy. Fort Władimir, symbol siły i władzy. Jego obecność miała odstraszać mieszkańców od wrogich działań przeciwko rosyjskiemu zaborcy.
Dziś, otoczony wysokimi drzewami, z trudnością daje się dostrzec z poziomu sąsiedniej ulicy. Ceglany mur niszczeje, ustępując pod naporem roślinności. Bo tylko przyroda jest wieczna.

Fort Władimir (od 1918 Fort Legionów)

Zdjęcie fortu i okolic z lotu ptaka można zobaczyć tutaj.

Tagi: Warszawa
15:44, radzido , widoki
Link Komentarze (19) »
poniedziałek, 30 kwietnia 2007

Wielkie miasto. Asfaltowe ulice, betonowe blokowiska, wszechobecna woń spalin, tłumy ludzi przemieszczających się z miejsca na miejsce. Wieczny ruch, pośpiech, problemy, układy.
A jednak istnieją też enklawy spokoju. Powoli, w blasku słońca dojrzewają tam otoczone igiełkami pączki malutkich kwiatków.

igiełkowe pączki

niedziela, 29 kwietnia 2007

Za górami, za lasami, hen, daleko stąd, rośnie gęsty las. Konary potężnych drzew wznoszą się niemal do nieba, zasłaniając słońce.
Tylko od czasu do czasu jasny promień przenika na sam dół. Wtedy widać, jakie w głębinach dżungli kryją się cuda. Trzeba tylko uważnie patrzeć.

fioletowe maleństwo

Dla niepoddających się iluzjom - drugie zdjęcie tej samej rośliny.

sobota, 28 kwietnia 2007

Boję się. Boję się tego, co lata i bzyczy. W dzieciństwie pszczoła wplątała mi się we włosy, tuż za uchem, i poczęstowała kroplą swojego jadu. Spuchło. Przez kilka dni dźwięki odbierałam tylko z drugiej strony. Słuch wrócił, uraz pozostał.
Dziś bohatersko nachyliłam się nad mniszkiem w trakcie nektarobrania. Aż sama się dziwię swojej odwadze.

mniszek i pszczoła

piątek, 27 kwietnia 2007

Problemy rozpoczęły się kilka lat temu. Na początku lata, w porze największego rozkwitu, liście kasztanowców zaczynają brązowieć, więdnąć i opadać. Smutny jest widok tych wspaniałych drzew, masowo atakowanych przez przybyłego z południa Europy szrotówka.
Lecz póki co, patrzmy, jak pięknie kwitną. To również znak, że zbliża się pora egzaminu dojrzałości. Życzę powodzenia wszystkim maturzystom, a także ich przejętym powagą chwili rodzicom.

kasztanowiec już kwitnie

czwartek, 26 kwietnia 2007

Tęsknią ludzie za przyrodą, zamknięci wśród miejskich murów. Kolorowo się zrobiło na każdym niemal skrawku osiedlowych trawników. Ogródki, ach, te przyblokowe ogródki. Potrafią być prawdziwymi ogrodami, wyczarowanymi na paru metrach kwadratowych.
To, co w nich o tej porze roku rozkwita najbujniej, ma oczywiście barwę... Z pewnością zgadliście jaką.

mahonia z przyblokowego ogródka

środa, 25 kwietnia 2007

Jest takie miejsce w samym środku miasta. Gęsto zadrzewione, otoczone wysokim murem. Tajemnicze. Zwykły śmiertelnik nie ma tam wstępu, a z poziomu ulicy da się dostrzec tylko dach okrągłej parkowej altany.
Zapewne w jej ścianach pobrzmiewa jeszcze echo głosu najznakomitszego Polaka XX wieku.

altana

Tagi: Warszawa
21:44, radzido , widoki
Link Komentarze (8) »
| < Maj 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Agregator Blogów Przyrodniczych
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...