kolczaste

środa, 23 września 2015

Zawsze biorą się nie wiadomo skąd.
I wyglądają jak z innej bajki.

kwiaty eszewerii

Eszeweria (Echeveria) to pospolity sukulent z rodziny gruboszowatych. Latem w Ogrodzie Botanicznym natknęłam się na jej malutkie poletko. Z niziutkich, zielonych rozetek wyrastały wysokie, kolorowe kwiatostany. Zupełnie jakby to były dwie różne rośliny.

wtorek, 29 maja 2012

Są bardzo długie i jest ich siedem.
A na każdej dziesiątki kwiatków.

Kwiaty gasterii brodawkowatej

Gasteria brodawkowata to drugi z moich kwitnących sukulentów. Już piąty rok z rzędu wypuszcza z siebie te imponujące łodygi kwiatowe.

czwartek, 17 maja 2012

Chwaliłam się dwa miesiące temu, że zaczyna kwitnąć.
Jak wtedy zaczął, tak dopiero dziś skończył.

Hoodia gordonii w pełnym rozkwicie

Tak w połowie kwietnia wyglądał mój ulubieniec wśród domowych kaktusów, czyli Hoodia gordonii. Zdjęcie zrobiłam w środku okresu kwitnienia, w jego szczytowym momencie. A w sumie kwiatów było kilkanaście.
EDIT 23.05.2012: Nie, wcale nie skończył. Pojawił się kolejny pączek.

czwartek, 15 marca 2012

Ich zapach przypomina woń zepsutego mięsa. Intensywnie przyciąga muszki.
Tylko skąd one miałyby się teraz wziąć?

zakwitająca Hoodia gordonii

W weekend zajęłam się porządkami wśród kolczastych - i cóż widzę? Zakwitła moja duma i chluba, Hoodia gordonii! Sprawiła mi wielką radość, bo zupełnie się tego nie spodziewałam. Mam ją od kilku lat, kupiłam jako malutką roślinkę. Teraz to już 20-centymetrowy kaktus z wieloma odrostami i wciąż bez ani jednej skazy.
Na zdjęciu widać pąk kwiatowy. Niestety, kwiat rozwinął się we wtorek, a w środę wieczorem zaczął więdnąć. Nie było szans na sfotografowanie. Ale jest jeszcze drugi pączek, malutki, widać go z lewej strony. Może lepiej czasowo wyceluje, w któryś wolny dzień?

sobota, 12 lutego 2011

Najpierw była jedna. Potem zrobiło się ich mnóstwo.
A po kilku latach z trudem odratowałam ostatnią.

haworcja (Haworthia cf. fasciata)

Wiele przeszła ta moja haworcja (Haworthia cf. fasciata), pustynny sukulent pochodzący z Afryki Południowej. A wszystko to najpewniej za sprawą zbyt obfitego podlewania. Cieszę się, że przynajmniej ta jedna została i dobrze się trzyma.

niedziela, 31 maja 2009

Sprzątałam uschnięte liście.
I znalazłam kropelki.

uschnięty listek Pachypodium

Liść na zdjęciu należy do Pachypodium, oryginalnego sukulentu nazywanego palmą Madagaskaru. Mam go od 12 lat, wyrósł na ponad pół metra, ale wciąż od czasu do czasu zgłasza pretensje do warunków życia.

sobota, 03 maja 2008

Gasteria brodawkowata to sukulent o niezbyt atrakcyjnym wyglądzie.
Mam ją od 10 lat - i właśnie teraz zakwitła. Po raz pierwszy.

gasteria brodawkowata - Gasteria verrucosa

Tutaj większy kawałek łodygi kwiatowej. Jest ich trzy, na każdej po parędziesiąt kwiatków. A sama gasteria z bliska wygląda tak.

piątek, 20 kwietnia 2007

Słabo wyglądają moje kaktusy na wiosnę. Od jutra przystępuję do wielkiej akcji przesadzania, z nadzieją na poprawę ich wyglądu i samopoczucia.
A tymczasem wspominam, jak wspaniale kwitła aylostera rok temu. Teraz na to się nie zanosi, jest smutna i przygaszona. Tak jak niemal cała reszta, poza pięknie pozieleniałą hoodią, energicznie wypuszczającą z siebie nowe kolce.

aylostera

piątek, 13 kwietnia 2007

Kaktusa od początku hodowanego w mieszkaniu ciężko namówić do kwitnienia. Lecz jeśli nabyty okaz ma już zawiązki pączków, można liczyć na barwne kwiaty przez wiele kolejnych lat.
Nie zawsze się jednak udaje. W parę tygodni po zakupie ta mała rebucja wyglądała pięknie. Trzy miesiące później zupełnie zmarniała. Zostało po niej tylko to jedno zdjęcie.

rebutia

niedziela, 08 kwietnia 2007

W dzieciństwie zdarzyło mi się widzieć kolec opuncji pod mikroskopem. Jego końcówka jest zwieńczona przemyślnymi haczykami, po wkłuciu zakleszczającymi się pod skórą i przez to niezwykle trudnymi do usunięcia.
Tak więc lepiej trzymać się od opuncji z daleka. Choć to niełatwe, gdy tyle stoi ich wokół. Na przykład ta, o imponującej nazwie - Opuntia tuna monstruosa.

Opuntia tuna monstruosa

 
1 , 2
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Agregator Blogów Przyrodniczych
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...