Wpisy z tagiem: sieciarki

poniedziałek, 18 kwietnia 2016

Chciałbym już stać się z powrotem zielony.
Ale mam wrażenie, że w brązach mi cieplej.

brązowy wiosenny złotook

Złotook to owad zimujący w postaci dorosłej. Wraz z nadejściem chłodów zmienia kolor, by lepiej wtopić się w pozbawione zieleni otoczenie. Dlatego złotooki spotykane wczesną wiosną są brązowe, a nie zielone.

piątek, 19 września 2014

Powinna lubić jak najbielsze murki.
Ale ona woli na odwrót.

bielotka - sieciarka z rodziny Coniopterygidae

Tak wygląda bielotka. Jest daleką kuzynką złotooka - należy do tego samego rzędu owadów (sieciarki), ale innej rodziny (Coniopterygidae). Kilka lat temu spotkałam ją w lesie i byłam przekonana, że to rzadkość. Jednak wkrótce się okazało, że występuje również na moim osiedlu. Spotykam ją parę razy w roku, ale dopiero po raz pierwszy dała się aż tak podejść.

piątek, 22 sierpnia 2014

Nieźle trzeba się tu nachodzić, żeby zjeść coś dobrego.
Ale dzięki temu jestem wciąż śliczna i szczupła.

śpiąca larwa złotooka

Larwy złotooków żywią się mszycami i innymi małymi stworzeniami. Na roślinach porastających ten trawnik żyje ich wiele, ale najpierw trzeba je znaleźć. Uff... po długim marszu nadeszła pora na odpoczynek. Przekwitłe przymiotno kanadyjskie na łóżko nadaje się idealnie.

czwartek, 31 lipca 2014

Oj, ciężko. Już nie daję rady dźwigać swojego dobytku.
Ale jak tu porzucić dorobek całego życia?

mała larwa sieciarki

To stworzenie dysponuje co prawda parą groźnych szczęk, lecz jest jeszcze bardzo młode i malutkie. "Instalacja maskująca" na grzbiecie z pewnością zwiększa jego szanse na przetrwanie. A gdy przetrwa, przemieni się w eleganckiego owada z rzędu sieciarek, zapewne w typie złotooka.

piątek, 18 kwietnia 2014

Oj, ciężko mi. Ale nasza tradycja mówi, że tak trzeba.
Dzięki temu jesteśmy bardziej bezpieczne.
Zupełnie nie widać nas na śniegu.

wczesnowiosenna larwa sieciarki z białym bagażem maskującym

Na pierwszy rzut oka (a nawet i na drugi) trudno skojarzyć, co to za malutkie stworzenie. Na szczęście miałam ułatwione zadanie, bo podobnie obładowanego osobnika spotkałam już wcześniej. Jest to bardzo młoda larwa owada z rzędu sieciarek (do którego należą m.in. pospolite złotooki). Dziesiątki takich spacerowały po leśnych płotkach.
A biały kolor substancji maskującej..? Na przełomie marca i kwietnia (wtedy zrobiłam zdjęcie) często wciąż panuje zima. Nie zrywa się z tradycją ze względu na chwilowe kaprysy klimatu.

| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Agregator Blogów Przyrodniczych
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...