Wpisy z tagiem: pędrusie

sobota, 18 lipca 2015

A gdyby nie było malw?
Ich też by nie było.

Pędruś długoryjek (Rhopalapion longirostre)

Pędruś długoryjek (Rhopalapion longirostre)

Pędruś długoryjek (Rhopalapion longirostre) to chrząszczyk związany tylko z malwami. Jest gatunkiem obcym. Przywędrował do nas kilkanaście lat temu i od tamtej pory bardzo się rozpanoszył. Trudno natknąć się na malwę bez jej malutkich mieszkańców, sprawiających wrażenie, że całe swe krótkie życie poświęcają tylko jednej czynności.

wtorek, 15 lipca 2014

Ich życie jest krótkie, ale pełne wrażeń.
Nie mają wyboru.

pędrusie dwa

pędrusie długoryjki (Rhopalapion longirostre)

Gdy tylko malwy zaczęły kwitnąć, zaroiło się na nich od pędrusiów. Najwięcej jest oczywiście długoryjków (Rhopalapion longirostre, drugie zdjęcie), ale inne gatunki też się trafiają. I wszystkie te malutkie chrząszczyki nieustannie pracują nad przyszłym pokoleniem.

wtorek, 22 października 2013

Pospacerowaliśmy sobie nieco.
To był miło spędzony czas.

Pędruś długoryjek (Rhopalapion longirostre) spotkany w połowie października

Na drodze stanęły mi przekwitłe malwy, pełne dojrzałych (chyba) nasion. Pomyślałam, że rozsieję je na rzadko koszonym trawniku, odległym o sto metrów. Będąc już u celu, spostrzegłam nagle, że po mojej lewej ręce coś spaceruje. Przybliżyłam wzrok... o rety. Przełożyłam nasiona do prawej, rozrzuciłam, a stworzonko zaniosłam z powrotem do jego domu. W międzyczasie zdążyliśmy się nieźle zaprzyjaźnić.
Wszystko to działo się w ostatnią sobotę. Pędruś długoryjek (Rhopalapion longirostre) jest malutkim chrząszczykiem, mieszkańcem malw. Do tej pory spotykałam go tylko wiosną i wczesnym latem, więc byłam przekonana, że tegoroczne pokolenia już dawno odeszły w niebyt. A jednak nie.

sobota, 20 lipca 2013

Rok temu usiłowano eksperymentować ze słonecznikami.
Teraz powrócono do sprawdzonych rozwiązań.

malwa osiedlowa

malwa osiedlowa

malwa osiedlowa

W 2012 roku prawie nie było malw na osiedlu. Teraz powróciły i jest ich nawet więcej niż kiedyś. Nie tylko ja się z tego ucieszyłam. Zadowolone są również pędrusie długoryjki (Rhopalapion longirostre). Jednego z nich widać na samym czubku rośliny z pierwszego zdjęcia. Niestety, ich radość przyjęła przesadną formę - tak intensywnie się rozmnażają, że część malw z dnia na dzień wygląda coraz gorzej.

środa, 03 lipca 2013

Wiem, nieładnie jest podglądać. Ale to takie ekscytujące.
A tę pozycję koniecznie muszę wypróbować ze swoją starą!

pluskwiak z rodziny tasznikowatych (Miridae) i dwa pędrusie długoryjki (Rhopalapion longirostre)

Na malwach zawsze dużo się dzieje. Ten pluskwiak z rodziny tasznikowatych (Miridae) obserwował właśnie dwa pędrusie długoryjki (Rhopalapion longirostre) w trakcie czynności prokreacyjnych.

sobota, 18 czerwca 2011

- No, stara, lodówka pusta, jedziemy na zakupy. Wiooo!
- Nic z tego, skarbie. Głowa mnie dziś boli. Spadaj.

pędrusie (Apionidae)

Tak sobie pogadali pan pędruś z panią pędrusiową. To malutkie, czarne chrząszczyki z rodziny Apionidae. Żyją na okolicznych malwach w przyjacielskiej zgodzie z innymi pędrusiami - szarymi długoryjkami.

środa, 01 czerwca 2011

Chodź, pozwiedzamy nasze świeżo wybujałe włości.
Dobra, dobra, już nie zrzędź, że ci ciężko.

pędruś długoryjek (Rhopalapion longirostre)

Wbrew pozorom, te malusieńkie stworzonka o bardzo długich ryjkach nie są ryjkowcami. Należą do rodziny Apionidae, a ich nazwa brzmi pędruś długoryjek (Rhopalapion longirostre). Żyją tylko na malwach, a w Polsce pojawiły się dopiero kilkanaście lat temu. Powiększaniem stada zajmują się nad wyraz ochoczo i lubią przy tym spacerować po liściach.

czwartek, 21 kwietnia 2011

Chodziłam po białych dywanach, wpatrując się uważnie w każdy kwiatek.
I tylko jednego miłośnika tego smaku znalazłam.

pędruś, chrząszczyk z rodziny Apionidae?

Dostrzeżony przeze mnie posiadacz ryjka był naprawdę malutki. Ot, ciemna kropka na żółtym stokrotkowym środeczku. Czy to ryjkowiec? Chyba nie, raczej skłaniałabym się ku pędrusiowi (Apionidae).

poniedziałek, 07 czerwca 2010

Generalna zasada jest taka: on na górze, ona na dole.
Ale ciekawsze układy i pozycje też można przecież wypróbować.

ryjki się ryjkują ;)

Te ryjkowce (Curculionidae) w teorii wyglądają dość charakterystycznie, ale mimo poszukiwań nie udało mi się ich oznaczyć. Samiczka ma ryjek dużo dłuższy niż samiec, co widać na tym zdjęciu.
EDIT: Jednak wciąż jestem noga, jeśli chodzi o ryjkowce i rodziny pokrewne. Jak się okazało ze 100% pewnością, te owady to pędrusie (Apionidae). Specyficzny gatunek, zasiedlający wyłącznie malwy, stwierdzony u nas po raz pierwszy w 2002 roku: pędruś długoryjek (Rhopalapion longirostre).
Za oznaczenie jestem niezwykle wdzięczna Jasieczkowi.

niedziela, 02 sierpnia 2009

Pierwszy jest duży, drugi mikroskopijny.
Pierwszy to amator szczawiu, drugi przepada za koniczyną.
Pierwszy ma ryjek i drugi ma ryjek.
Pierwszy to nie ryjkowiec. Drugi też nie.

Apion frumentarium, amator szczawiu

Protapion sp.? amator różowej koniczyny

Obaj posiadacze ryjków to pędrusie, chrząszcze z rodziny Apionidae. Czerwony nosi nazwę Apion frumentarium, a czarny być może należy do rodzaju Protapion.
Jak w takim razie odróżnić przedstawicieli rodzin Curculionidae i Apionidae? U ryjkowców antenki zagięte są pod kątem prostym, natomiast u pędrusiów tworzą  najwyżej delikatny łuk.

| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Agregator Blogów Przyrodniczych
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...