Wpisy z tagiem: kwiaty

niedziela, 22 kwietnia 2007

Ton wiośnie w okolicy nadaje kolor żółty. Na trawnikach panoszą się mniszek i ziarnopłon, nieco wyżej bujnie rozkwita forsycja. Także i w przyblokowych ogródkach żółć dominuje nad wszystkimi innymi barwami.
I wiecie co? Trochę mi się to już znudziło. Z ulgą zakładam dziś różowe okulary. Choć na chwilę.

różowo wszędzie

sobota, 21 kwietnia 2007

Na drzwiach pobliskiego sklepu wisiała kartka: "Przepraszamy, zamknięte". Do drugiego sklepu kawał drogi. Dźwiganie stamtąd piwa wcale mi się nie uśmiechało, lecz cóż było robić. Poszłam.
I po drodze spotkałam polne fiołki.

Viola arvensis

czwartek, 19 kwietnia 2007

Jabłuszka, jabłuszka, komu różowiutkie jabłuszka? Wyglądają apetycznie. Jest ich tyle na gałązce, że tylko zrywać i jeść.
Irga pozioma szczególnie podoba mi się wiosną, gdy jej listki przybierają intensywnie zielony kolor. I jaka skuteczna w charakterze zapory przeciwko intruzom. Kolce to dobra rzecz.

Cotoneaster horizontalis

wtorek, 17 kwietnia 2007

Wiele jest fiołków na świecie. Niektóre nawet, wbrew nazwie, bywają białe, żółte lub bordowe. Na przykład bratki, których o tej porze roku zatrzęsienie na miejskich klombach.
Jednak najładniejsze są fiołki w kolorze tradycyjnym. Takie jak ten, zadomowiony na parkowym trawniku. Fiołek pagórkowy?

Viola collina?

poniedziałek, 09 kwietnia 2007

Od wielu lat rośnie w moim domu. Długie pędy pełne błyszczących liści malowniczo zwieszają się w dół. Kwitnie często, obficie i nad wyraz osobliwie. W myślach nazywam ją bluszczem, choć oczywiście z tym gatunkiem nie ma nic wspólnego.
To kolejna z roślin-zagadek. Widuję podobne tu i ówdzie, więc nie jest rzadkością. Lecz nie spotkałam dotychczas nikogo, kto potrafiłby powiedzieć, jak się nazywa.

co to może być?

wtorek, 03 kwietnia 2007

Kwietniowa wiosna w całej pełni, a gdzie nie spojrzeć, oczy napotykają śnieżną biel. To na szczęście nie powrót zimy, lecz kwitnące drzewka owocowe z rodziny różowatych, jakich wiele w różnych punktach miasta.
Podobnie jak forsycje, zakwitają przed wypuszczeniem pierwszego zielonego listka. Może dlatego wygladają tak pięknie. I tak niewinnie.

białe drzewo

środa, 28 marca 2007

Zakwitły już forsycje. Na razie skromnie i nieśmiało, lecz przy tak pięknej pogodzie jaka panuje ostatnio, za parę dni całe krzaki z pewnością obsypią się złotem.
Widok rozwijających się kwiatków forsycji stanowił dla mnie zawsze pierwszą oznakę nadejścia prawdziwej wiosny. Przechodząc obok, pogłaskałam dziś żółty płatek. Na szczęście.

forsycja

1 ... 56 , 57
 
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Agregator Blogów Przyrodniczych
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...