Wpisy z tagiem: muchówki
poniedziałek, 16 kwietnia 2018
Mam tu trzy do wyboru: zielony, niebieski i żółty. Ta muchówka wielkością i ogólnym wyglądem przypomina komara. Nie ma z nim jednak nic wspólnego. Należy do rodziny Anisopodidae i rodzaju Sylvicola, a jej polska nazwa to pozmrok. Spotkałam ją w ostatnich dniach marca na żółtym pojemniku na śmieci. Przez kilka minut wylizywała jego powierzchnię, zupełnie nie zwracając na mnie uwagi.
niedziela, 25 lutego 2018
Wszyscy sądzili, że już się kończy. Prognozy na wiele następnych dni nie napawają optymizmem. Dwucyfrowe mrozy i silny wiatr to nie jest to, czego oczekiwalibyśmy po rozpoczynającym się niebawem marcu... Cóż nam w takim razie pozostało, poza wspominaniem dawno minionych ciepłych dni - i nadzieją, że może jeszcze kiedyś powrócą.
środa, 17 stycznia 2018
Pospolity wygląd nikomu nie przeszkadza. Jeśli chce się spotkać sporo rozmaitych owadów, najlepiej udać się w rejon, gdzie rośnie dużo krwawnika. Sukces murowany. A na zdjęciach trzy błonkówki, dwie muchówki i pluskwiak. Od góry patrząc: osmyk (który bez pyłkowej posypki wygląda tak), rączyca z rodzaju Solieria, smuklik, ozdobnik lucernowiec, złotolitka i rączyca Eriothrix rufomaculata.
poniedziałek, 11 grudnia 2017
Białe murki są dobre do siedzenia. To była bardzo duża mucha. Tak duża, że w pierwszej chwili wzięłam ją za rączycę. Ale nie, jednak należy do rodziny muchowatych, a jej nazwa to Phaonia valida. Przez ładnych kilka minut krążyła po kamiennym murze ogrodzenia i wylizywała go z wielkim apetytem. Nie mam pojęcia, co na nim było tak smacznego, wyglądał zupełnie zwyczajnie.
poniedziałek, 20 listopada 2017
Dziś na chwilę zrobiło się biało. Zdecydowanie wolę białe kwiatki od białego śniegu. Nie tylko ja. A na zdjęciach kuliboda i pluskwiacze dziecko na stokrotkach oraz smuklik na przymiotnie.
wtorek, 15 sierpnia 2017
Nie, nie, za kogo ty mnie masz. Te dwie padlinówki (Lucilia sericata) dostrzegłam na jednym z białych murków. Należą do jednego gatunku, ale samiec jest prawie dwa razy mniejszy od samicy. Zapewne we wcześniejszych etapach rozwoju trafił na wyjątkowo niekorzystne warunki. Czasem widuję padlinówki wyraźnie mniejsze od reszty, ale po raz pierwszy natrafiłam na sytuację, która to zjawisko tak wyraźnie ilustruje.
niedziela, 23 lipca 2017
Był wielki, potężny, wszyscy się go bali. Te dwie śmietki z rodzaju Anthomyia zjadają właśnie to, co pozostało z szerszenia.
poniedziałek, 17 lipca 2017
Bardzo lubię kapustę. Ale zielonego nie tykam. Mamy w tym roku kolejną inwazję bzygów prążkowanych (Episyrphus balteatus), podobną do tej sprzed 6 lat. Tak jak wtedy, spotykam je na każdym kroku. Żółty wydaje się ulubionym kolorem tego gatunku. Któregoś dnia widziałam aż cztery osobniki, objadające się jednym niewielkim kwiatkiem pępawy. Z trudem się na nim mieściły, ale musiał smakować wyjątkowo, bo wokół rosło dużo więcej takich samych.
czwartek, 18 maja 2017
Pomarańczowy nie pasuje do mojej karnacji. Ta granatowa mucha nosi nazwę Protophormia terraenovae i należy do rodziny plujkowatych (Calliphoridae). Najczęściej spotykam ją przy śmietnikach. Tym razem przysiadła na białym murku i wypuszczała kolorowe baloniki.
sobota, 13 maja 2017
|
Ostatnie wpisy
Zakładki:
![]() Jestem
Bywam
Grywam
Słucham
Zalinkowanam
Tagi
![]() ![]() |