Wpisy z tagiem: chrząszcze

sobota, 19 grudnia 2015

Ma kwiatki, a jakby ich wcale nie miała.
Lecz samotność nie doskwiera jej nigdy.

kakalia i trzmiel

kakalia i łanocha pobrzęcz

kakalia i trzmielówka (Volucella zonaria)

kakalia i plujka z rodzaju Bellardia

Roślina widoczna na zdjęciach to kakalia z rodziny astrowatych. Wyrasta na tyle wysoko, że fotografując nie musiałam się schylać. Jej mało atrakcyjne kwiaty muszą być bardzo smaczne, bo przyciągają wiele gatunków owadów. Na zdjęciach od góry: trzmiel, łanocha pobrzęcz, trzmielówka (Volucella zonaria) i plujka z rodzaju Bellardia.

czwartek, 26 listopada 2015

Do niedawna ta droga była szeroka, pusta i gładka.
A dziś spacerować się nie da, tak tu naśmiecone.

żuk leśny (Anoplotrupes stercorosus)

Ten duży chrząszcz to zapewne żuk leśny (Anoplotrupes stercorosus). Natknęłam się na niego w październikowym lesie. Przechadzka po opadłych liściach kosztowała go wiele wysiłku.

niedziela, 22 listopada 2015

Jeszcze do końca nie wyginęły.
Jest dla nich nadzieja.

biedronka siedmiokropka (Coccinella septempunctata) z Ogrodu Botanicznego

Dla miejscowych siedmiokropek najgorszy okazał się ubiegły sezon. Przez cały rok spotkałam wtedy tylko jedną i byłam pełna obaw, że nasze biedroneczki poddały się pod zmasowanym atakiem Harmonii axyridis. Ale w tym roku jakby zaczęło robić się lepiej, w różnych miejscach widziałam w sumie kilkanaście dorosłych owadów i drugie tyle larw. Trzymam za nie kciuki.

sobota, 31 października 2015

Ej, mała, obnażacz się zbliża.
Zmykajmy stąd!

dwa zmięki żółte (Rhagonycha fulva) plus jeden obnażacz (Argidae)

Obnażacz (z lewej) to błonkówka z rodziny obnażaczowatych (Argidae). Uciekały przed nim dwa zmięki żółte (Rhagonycha fulva). Akcja rozgrywała się latem w Ogrodzie Botanicznym, na pasternaku.

poniedziałek, 31 sierpnia 2015

Niech będzie, że są drobne.
Ale nadrabiają długością.

Kasztanowiec drobnokwiatowy (Aesculus parviflora)

Kasztanowiec drobnokwiatowy (Aesculus parviflora) pochodzi z Ameryki Północnej i jest raczej krzewem niż drzewem. Zakwita później niż inne kasztanowce, bo dopiero w środku lata. Jego kwiatostany potrafią osiągnąć 30cm wysokości. Kwiaty w naturze zapylane są przez kolibry. Pręciki mają znacznie dłuższe od płatków, a małe chrząszczyki przepadają za pyłkiem z ich czerwonych pylników:

chrząszczyk objadający pylniki kasztanowca drobnokwiatowego

środa, 19 sierpnia 2015

Instynkt podpowiada, że trzeba uciekać.
Ale jeszcze przez chwilę się wstrzymam.

kwietniczek (Anthaxia sp.)?

Ten niewielki chrząszczyk należy do rodziny bogatkowatych (Buprestidae) i zapewne do rodzaju Anthaxia (kwietniczek). Zauważyłam go przypadkiem, bo na krwawniku przebywało akurat kilka większych stworzeń, skupiających całą moją uwagę. A to, że na moment rozłożył skrzydła, dostrzegłam dopiero na zdjęciu. Ostatecznie nie odleciał, uznał mnie za nieszkodliwy przejaw przyrody.

środa, 29 lipca 2015

Rośliny w tej doniczce posadziłam później.
Dlatego są nieco niższe niż w tamtej.

łanocha pobrzęcz (Oxythyrea funesta)

Ogrodniczką była łanocha pobrzęcz (Oxythyrea funesta), chrząszcz z rodziny żukowatych. A doniczkami - kwiaty krwawnika kichawca.

sobota, 18 lipca 2015

A gdyby nie było malw?
Ich też by nie było.

Pędruś długoryjek (Rhopalapion longirostre)

Pędruś długoryjek (Rhopalapion longirostre)

Pędruś długoryjek (Rhopalapion longirostre) to chrząszczyk związany tylko z malwami. Jest gatunkiem obcym. Przywędrował do nas kilkanaście lat temu i od tamtej pory bardzo się rozpanoszył. Trudno natknąć się na malwę bez jej malutkich mieszkańców, sprawiających wrażenie, że całe swe krótkie życie poświęcają tylko jednej czynności.

środa, 01 lipca 2015

Zaczęło się w pierwszej połowie maja. Z każdym dniem widziałam więcej czarnych larw. Dziesiątki przerodziły się w setki, a setki w tysiące. Pożywienia też było dużo, wystarczyło przysiąść w dowolnym miejscu, by najeść się do syta. Szybko rosły, a pomarańczowe kolce na grzbietach błyszczały złowieszczo.

Harmonia axyridis - larwa

Harmonia axyridis - larwa

Czerwiec to chwila wyciszenia. Przyszedł czas przemiany. Gdzie nie spojrzeć, mury, murki i liście roślin upstrzone były pomarańczowo-czarnymi poczwarkami.

Harmonia axyridis - poczwarka

Teraz wielokropkowe biedronki gapią się na mnie zewsząd. Większość jeszcze nie wybarwiła się do końca, są bardziej pomarańczowe niż czerwone.

Harmonia axyridis

I oczywiście nie tracą czasu. Trzeba zadbać o liczebność jesiennego pokolenia.

Harmonia axyridis

Od kilku lat dość uważnie obserwuję inwazję Harmonii axyridis i czynione przez nią postępy. Ale nawet mnie zaskoczyło tempo, w jakim wzrasta ostatnio jej populacja. To jest aż nie do uwierzenia.

wtorek, 23 czerwca 2015

Ani pościeli na tym łóżku, ani nawet siennika.
Na szczęście żadnego robactwa też nie ma.

Dorytomus sp.

Tego mocno śpiącego ryjkowca dostrzegłam na osiedlowym płotku. Zapewne należy do rodzaju Dorytomus. Od kilku lat spotykam go w tym rejonie podwórka.

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 15
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Agregator Blogów Przyrodniczych
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...