Wpisy z tagiem: chrząszcze

czwartek, 03 kwietnia 2014

Pół dnia spaceruję i już wszystkie nogi mnie bolą.
Niemożliwe, żeby nic tu nie było do jedzenia!

gielas 14-plamek (Calvia quatuordecimguttata)

Właściwie nie wiem, czym się żywią wczesnowiosenne gielasy 14-plamki (Calvia quatuordecimguttata). Ale jeśli tym, czym każda porządna biedronka, to chwilowo muszą przejść na dietę ścisłą. Nie widziałam jeszcze nigdzie żadnej mszycy.

sobota, 29 marca 2014

Rzadkości łatwo spotkać. Uwiecznić trudno.
W obliczu rarytasów człowiek głupieje.

Sitona sp.

Pod domem widziałam dziś bujankę. W skamieniałym zdumieniu gapiłam się na nią, zawisającą w powietrzu tuż przed moimi oczami. Po chwili usiadła na murze. W idealnym miejscu, naprzeciwko obiektywu. Siedziała tam wystarczająco długo, ale moje palce nie chciały współpracować. Zanim zmieniłam ustawienia... po prostu odleciała.
Tak więc musiałam się zadowolić zdjęciem zwyczajnego ryjkowca (chrząszcza z rodziny Curculionidae), należącego zapewne do rodzaju Sitona. Siedział na płotku i w spokoju cieszył się wiosną.

poniedziałek, 24 marca 2014

Chciałem popatrzeć na wiosnę, a tu...
Mogłabyś wreszcie umyć te okna!

szubak Smirnowa (Attagenus smirnovi)

Wyrzuty czynił mi 2,5-milimetrowy chrząszczyk z rodziny skórnikowatych. Najpewniej to szubak Smirnowa (Attagenus smirnovi). Sporo tych stworzonek mieszka ze mną. Szkód żadnych nie czynią, więc toleruję ich obecność.
A okna faktycznie przydałoby się umyć, oj tak.

niedziela, 02 marca 2014

Miało być ładnie i ciepło, a było buro i chłodno.
Okoliczna zwierzyna też niezbyt dopisała.

kusak, chrząszcz z rodziny Staphylinidae

To 5-milimetrowy kusak, chrząszcz z rodziny Staphylinidae. Maszerował cały czas w górę, nie zwracając na mnie uwagi.

muchówka z rodziny nasionnicowatych (Tephritidae)

Malutka muszka o wzorzystych skrzydełkach wyglądała na samotną i zmarzniętą. Należy do rodziny nasionnicowatych (Tephritidae).

pluskwiak z rodziny Cicadellidae

Podobne skoczki (pluskwiaki z rodziny Cicadellidae) spotykałam do tej pory wyłącznie jesienią. Czyżby zimowały w postaci dorosłej?

skoczogonek

A to oczywiście kolejny skoczogonek. Skoczogonki bardzo lubią murki.
Tym razem trochę się musiałam nachodzić po osiedlu, żeby napotkać jakiekolwiek stworzenia poza zimieniami. Na początku lutego poszło mi szybciej i łatwiej.

poniedziałek, 11 listopada 2013

Założyłem wczoraj obóz na skalnej półce. Noc minęła spokojnie, na tej wysokości nie ma już chyba żadnych drapieżników. Spałem zupełnie dobrze, mimo że jestem cały w nerwach. Przecież dziś przede mną najtrudniejszy etap wspinaczki.

słonik (Curculio sp.)?

Okazało się, że nie ja pierwszy przechodzę tę trasę. Inni byli tu przede mną. Ku mojemu zaskoczeniu zostawili całkiem porządne liny. Wyglądają na wciąż dobrze przymocowane. Po krótkim odpoczynku ruszam dalej.

słonik (Curculio sp.)?

Huraaa, jestem na szczycie, dotarłem tu, spełniły się moje marzenia! Jaki piękny stąd widok, jakie świeże powietrze i ten zapach nieskrępowanej wolności!
Pooddycham głęboko przez chwilę, porozglądam się, a potem trzeba wracać na dół. Cel osiągnięty, nie ma co się więcej męczyć. Użyję skrzydeł.

słonik (Curculio sp.)?

Ten ryjkowiec to zapewne słonik (Curculio sp.). Bohatersko wspinał się po leśnym koszu na śmieci. Już raz spotkałam go w tym miejscu, miesiąc wcześniej. Wtedy zdjęcia wyszły dość kiepsko, a teraz w miarę się udało.

sobota, 09 listopada 2013

Wystarczy wnikliwie oglądać ściany budynków.
Raz dwa uda się zgromadzić sporą kolekcję.

złotook

skoczek z rodziny Cicadellidae

Medetera z rodziny błyskleniowatych

biedronka Harmonia axyridis

gąsienica ćmy z rodziny koszówkowatych?

Owady przedstawione na zdjęciach należą do pięciu różnych rzędów: sieciarek (złotook), pluskwiaków (skoczek z rodziny Cicadellidae), muchówek (drapieżna Medetera z rodziny błyskleniowatych), chrząszczy (biedronka Harmonia axyridis) i motyli (zapewne to gąsienica ćmy z rodziny koszówkowatych).

wtorek, 22 października 2013

Pospacerowaliśmy sobie nieco.
To był miło spędzony czas.

Pędruś długoryjek (Rhopalapion longirostre) spotkany w połowie października

Na drodze stanęły mi przekwitłe malwy, pełne dojrzałych (chyba) nasion. Pomyślałam, że rozsieję je na rzadko koszonym trawniku, odległym o sto metrów. Będąc już u celu, spostrzegłam nagle, że po mojej lewej ręce coś spaceruje. Przybliżyłam wzrok... o rety. Przełożyłam nasiona do prawej, rozrzuciłam, a stworzonko zaniosłam z powrotem do jego domu. W międzyczasie zdążyliśmy się nieźle zaprzyjaźnić.
Wszystko to działo się w ostatnią sobotę. Pędruś długoryjek (Rhopalapion longirostre) jest malutkim chrząszczykiem, mieszkańcem malw. Do tej pory spotykałam go tylko wiosną i wczesnym latem, więc byłam przekonana, że tegoroczne pokolenia już dawno odeszły w niebyt. A jednak nie.

piątek, 18 października 2013

Tu upłynęło moje dzieciństwo, moja młodość, całe moje życie.
Jeszcze trochę posiedzę. Powspominam.

ryjkowiec (chrząszcz z rodziny Curculionidae)

Kompletnie się nie spodziewałam, że w październiku na osiedlowym płotku spotkam ryjkowca (chrząszcza z rodziny Curculionidae). Widać było, że jest już stary i bardzo zmęczony, nie miał nawet siły przede mną uciekać.

czwartek, 26 września 2013

Zawsze uważnie oglądam wszystkie chwasty i krzaczki.
Ale w tym przypadku wysiłek był zbędny.

Platycis minuta z rodziny karmazynkowatych (Lycidae)

Ten mały chrząszczyk to Platycis minuta z rodziny karmazynkowatych (Lycidae). Łatwy do oznaczenia w ramach rodziny ze względu na jasne końcówki czułków. Siedział na rdeście oplatającym ogrodzenie, niestety, jak zwykle w miejscu zbyt ciemnym na lepsze zdjęcie.

poniedziałek, 16 września 2013

Zadomowiły się u nas na dobre.
Nie spieszy im się do domu.

Harmonia axyridis

Rok temu masowy wysyp siedmiokropek na parę miesięcy przyhamował wzrost liczebności Harmonii axyridis. Nowe osobniki pojawiły się dopiero na przełomie lata i jesieni. Niestety, cud dwa razy się nie zdarza, więc teraz już od połowy sierpnia obserwuję azjatyckie biedronki, panoszące się wszędzie.

| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Agregator Blogów Przyrodniczych
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...