Wpisy z tagiem: błonkówki

środa, 23 lipca 2014

Zademonstrowała mi potęgę swoich szczęk.
I nawet trochę się przestraszyłam.

duża mrówka w typie rudnicy

Czuję respekt przed dużymi mrówkami w typie rudnicy, szczególnie gdy jest ich dużo, na przykład w pobliżu mrowiska. Po tym ogrodzeniu na szczęście spacerowały tylko dwie.

czwartek, 17 lipca 2014

My musimy jeździć aż do Ciechocinka.
A one mają wszystko pod bokiem.

klecanka pospolita (Polistes dominulus)

klecanka pospolita (Polistes dominulus)

klecanka pospolita (Polistes dominulus)

Jest w okolicy miejsce, gdzie po każdej większej ulewie na długo pozostaje kałuża, spora i błotnista na brzegach. Wczoraj przechodziłam obok - i ku swojemu zdumieniu dostrzegłam stado klecanek (Polistes dominulus), zażywających kąpieli! Bardzo uważały, żeby się nie utopić, więc najpierw długo latały nad wodą, szukając płycizny. A potem lądowały z rozkraczonymi nogami i rozkoszą w oczach. Nic dziwnego... uff, upał.

wtorek, 10 czerwca 2014

Nie wiem, co pysznego kryło się pod tym pączkiem.
Ale musiało być tego dużo.

błonkówka z rodziny gąsienicznikowatych (Ichneumonidae)

Tę sporej wielkości błonkówkę spotkałam miesiąc temu na rozkwitającym głogu. Należy zapewne do rodziny gąsienicznikowatych (Ichneumonidae). Kręciła się wokół tego pączka przez ładnych kilka minut, najwyraźniej coś zjadając. Przybierała różne malownicze pozy, więc szkoda, że z powodu bardzo silnego wiatru udało mi się zrobić tylko to jedno zdjęcie.
A głóg kwitnący wyglądał tak:

kwitnący głóg

Właściwie dobrze, że już przekwitł. Nie pachniał zbyt ładnie.

środa, 28 maja 2014

Zakwitła tak samo obficie jak rok temu.
I znowu zapanowało szaleństwo.

pszczoła miodna (Apis mellifera)

Irgowa rabatka jest spora i gęsto zakrzaczona. Gdy tylko ukazują się kwiatki, zaczyna się nad nią rozlegać brzęczenie dziesiątek pszczół miodnych. Można tam też spotkać różne gatunki pszczolinek, niektóre całkiem ładne:

pszczolinka (Andrena sp.)

środa, 07 maja 2014

Cześć, jestem Duża Pani Mrówa.
Znam jedną fajną sztuczkę.

uskrzydlona samica mrówki

Spodoba ci się. Ale nie dasz rady jej powtórzyć.
Bo polizać się po tyłeczku potrafię tylko ja!

uskrzydlona samica mrówki liże się po tyłeczku :D

Wyjątkowo wcześnie pojawiły się w tym roku uskrzydlone samice mrówek. Co prawda natknęłam się tylko na tę akrobatkę, ale skoro była jedna, to gdzieś w pobliżu musiało być ich więcej.

wtorek, 15 kwietnia 2014

Przez lata to był ich dom.
A teraz zaczyna się psuć.

błonkówka na sośnie

Sosny dwuigłowe posadzono na trawniku pięć lat temu, a w 2011 po raz pierwszy dostrzegłam na nich te niewielkie błonkówki. Od tamtej pory widuję je regularnie. Zawsze kilka przesiaduje na drzewkach, sprawiając wyjątkowo ospałe wrażenie. Teraz niestety zauważyłam jeszcze coś - masowo usychające igły. Źle to wróży na przyszłość.

środa, 09 kwietnia 2014

Nie patrz, jak to wygląda.
Pytaj, jak to smakuje.

pszczoła miodna (Apis mellifera) zlizująca sok ze ściętego drzewa

Ścięte drzewo i wyciekający z niego sok. Gęsty, białawy, błyszczący, grubą warstwą pokrywający całą powierzchnię cięcia. Glutowaty i wstrętny. Przynajmniej na pozór, bo owady najwyraźniej bardzo go lubią. Z takim zjawiskiem zetknęłam się dwukrotnie. Za pierwszym razem (trzy lata temu) na pieńku pożywiało się stado malutkich muszek, a teraz spotkałam tam pszczołę miodną (Apis mellifera). A przecież w najbliższej okolicy nie brakowało kwitnących zawilców.
Ciekawi mnie, czy tylko konkretny (jaki?) gatunek drzewa wydziela taki sok, czy może każdy, jeśli spełnione są jakieś (jakie?) dodatkowe warunki.

niedziela, 09 lutego 2014

Było dziś prawie 10 stopni, więc pomyślałam - a nuż?
I poszłam pozwiedzać okoliczne białe murki.

zimień (muchówka z rodziny Trichoceridae)

Obecność zimieni (muchówek z rodziny Trichoceridae) oczywiście mnie nie zdziwiła. Luty jest  zapewne ulubionym miesiącem tych chłodolubnych owadów.

Kleidocerys resedae

A to Kleidocerys resedae, niewielki pluskwiak związany z brzozami. Zdarza się go spotkać w czasie ciepłych zim, ale nie sprawia wrażenia, by mu się to zbytnio podobało.

miodówka

Rząd pluskwiaków był reprezentowany też przez miniaturowe miodówki o wielkich oczach. Nie przyłożyłam się do nich zanadto, więc zdjęcie tylko takie.

bleskotka (błonkówka z nadrodziny Chalcidoidea)

Ta bleskotka (3-milimetrowa błonkówka z nadrodziny Chalcidoidea) miała wzorzyste skrzydełka i kolorowe czułki. Spacerowała po murze, nie zatrzymując się ani na chwilę.

skoczogonek

skoczogonek

Skoczogonków dostrzegłam tam najwięcej. Wyglądały na ten sam gatunek, ale różniły się kolorem. Jedne były bardziej zielone, inne bardziej brązowe.

malutki pajączek z rodziny omatnikowatych

Tyle zwierzyny wokoło, więc nie mogło zabraknąć i pajączka. To samiec, należący zapewne do rodziny omatnikowatych.
Tak więc sezon robaczkowy można uznać za rozpoczęty. Tadamm!

piątek, 22 listopada 2013

Jeden, dwa, najwyżej trzy.
Więcej się nie mieści.

galasy galasówki dębianki (Cynips quercus folii)

Galasówki dębianki (Cynips quercus folii) nieźle w tym roku zaszalały na leśnych dębach. Prawie na każdym liściu można było dostrzec ich wielkie, kuliste galasy. Jeden, dwa albo trzy.

piątek, 15 listopada 2013

Był sobie dąb. Na dębie wyrosła szyszka.
Różne cuda w przyrodzie się zdarzają.

letyniec szysznica (Andricus fecundator), galas

Sfotografowana przeze mnie "szyszka" (a właściwie jej resztki) jest dziełem letyńca szysznicy (Andricus fecundator), błonkówki z rodziny galasówkowatych. To galas, czyli miejsce schronienia larw, powstałe na skutek nakłucia dębowego pączka przez samicę w trakcie składania jajeczek.

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 15
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Agregator Blogów Przyrodniczych
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...