Wpisy z tagiem: błyskleń

środa, 13 sierpnia 2014

Mam zamiar zamieszkać w tej okolicy na stałe.
Pasujemy do siebie - ja i to miejsce.

błyskleń (muchówka z rodziny Dolichopodidae)

Fakt, malutki błyskleń (muchówka z rodziny Dolichopodidae) kolorystycznie całkiem nieźle komponował się z listkiem. Przedstawicieli tej rodziny nie widywałam wcześniej na osiedlu, zaczęli pojawiać się dopiero w tym roku. Miło z ich strony, bo to bardzo urodziwe muszki.

poniedziałek, 04 października 2010

Chodzę, wypatruję... wszędzie pustka, gładka biel.
Czy po tym murku nie spaceruje nic do jedzenia?!

Medetera sp., mała muszka z rodziny błyskleniowatych

Ta mała muszka z rodzaju Medetera naprawdę się starała złapać coś na obiad. Wchodziła coraz wyżej, zakosami, błyskawicznymi ruchami przemieszczała się z miejsca na miejsce... i nic. Miałam pełniejszy ogląd sytuacji, więc podejrzewam, że ostatecznie poszła spać głodna.

wtorek, 02 czerwca 2009

Nazywam się Błyskleńka i mieszkam w lesie. Las to takie miejsce, gdzie jest dużo drzew. Siedziałam na pniu jednego z nich, nudząc się setnie, a była przyjemna, ciepła niedziela, no i w pewnej chwili pomyślałam, że można jakoś ciekawiej spędzić resztę tego dnia.
Zaczęłam intensywnie wirować skrzydełkami i pocierać tylne nogi, jedną o drugą. Feromony uniosły się w powietrze, o tak, tak właśnie trzeba było zrobić...

błyskleńka wabi błysklenia

...żeby GO przywabić. Był olbrzymi, piękny, dorodny! Gdy bezszelestnie wylądował tuż z tyłu, wyprostował nogi, rozwinął skrzydła i zamachał nimi nade mną, poczułam siłę jego potęgi.

błyskleń czaruje błyskleńkę

Oj, aż nogi się pode mną ugięły, mało brakowało, a zemdlałabym z wrażenia! Nagle poczułam delikatny dotyk na plecach, a kątem oka dostrzegłam, jak coś kusząco zagina się, przybliża, już, już, prawie....

chwila spełnienia tuż... tuż...

No a wtedy ta baba błysnęła lampą, mój ukochany zadrżał i - fruuu - odleciał!!! Tak teraz sobie myślę, że chyba nie był mnie godny. Tchórz!
- - - - - - - - - - - -
Zaobserwowałam i uwieczniłam przemyślenia i przeżycia dwóch muchówek z rodziny błyskleniowatych (Dolichopodidae). Pan błyskleń na moich oczach zrobił dwa podobne podejścia, oba najwyraźniej zakończone niepowodzeniem. Po drugim razie zdecydowałam się oddalić nie czekając na finał, by nie stresować go więcej.
Kliknięcie na pierwsze dwa zdjęcia otworzy je w dużym rozmiarze.
EDIT: Nazwa tych błyskleni to Neurigona quadrifasciata. Na stronie diptera.info znajduje się bogato ilustrowany artykuł na ten sam temat.

| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Agregator Blogów Przyrodniczych
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...