Wpisy z tagiem: pajęczyny
niedziela, 11 lutego 2018
Ona zamieszkała po stronie północnej. On po południowej. W jednym z odwiedzanych przeze mnie parków nad wąskim kanałkiem zbudowano drewniany mostek. Latem pomiędzy słupkami jego balustrady rozciągają się sieci licznych krzyżaków nadwodnych (Larinioides cornutus), zarówno samic (pierwsze zdjęcie) jak i samców (drugie zdjęcie).
poniedziałek, 07 listopada 2016
środa, 18 listopada 2015
Ludzkość długo dumała nad wymyśleniem koła. W jesiennym lesie czaiki czają się wszędzie. Ich koliste sieci potrafią być bardzo rozległe. O tej porze nie lata już zbyt wiele owadów, więc im większa powierzchnia łowiska, tym większa szansa na skuteczne polowanie.
poniedziałek, 02 listopada 2015
Gdyby tylko im pozwolić, Te wszystkie leśne pajęczyny zostały zapewne wykonane przez osnuwiki, pająki z rodziny Linyphiidae. Wciąż nie mogę się nadziwić, że tak małe stworzenia są w stanie wyprodukować tak wielką ilość nici.
piątek, 02 stycznia 2015
Owad o długim odwłoku złapany w pajęczą sieć. Po chwili aż drgnęłam, kiedy odwłok nagle zniknął. Za moment zjawiła się gospodyni sieci. Żółtawa i malutka. Bardzo zasugerowałam się tym, co widziały moje oczy. Tak bardzo, że przy oglądaniu zdjęć w komputerze dopiero za którymś razem zauważyłam pajączka na pierwszej fotce.
czwartek, 11 września 2014
Trwała bez ruchu, udając absolutną obojętność. W najbliższej okolicy nie widziałam jeszcze w tym roku ani jednego krzyżaka ogrodowego (Araneus diadematus). Na szczęście rabatka pod pewnym sklepem to miejsce, gdzie u progu jesieni zawsze można je spotkać. Jednak samca dotrzegłam tam po raz pierwszy. Był naprawdę dorodny: Mam nadzieję, że w końcu zdobył się na odwagę. A wiele jej było mu potrzeba, bo panie krzyżakowe są znane ze swej nieprzystępności - i najchętniej przerobiłyby zalotnika na smakowity kotlecik.
poniedziałek, 08 września 2014
Ciągnę tę sieć za sobą już przez pół świata. Ten duży pająk należy do rodziny omatnikowatych (Theridiidae) i do rodzaju (zapewne) Steatoda. Jego pobratymcy z reguły kryją się w ciemnych kątach - a on zbudował pajęczynę w pełnym słońcu, na rynnie biegnącej przy ścianie budynku.
sobota, 06 września 2014
Do twarzy jej w niebieskim. Ta mahonia rośnie w jednym z osiedlowych ogródków i nie przypominam sobie, żeby w poprzednich latach miewała aż tyle owoców. Naprawdę ładnie teraz wygląda i z daleka rzuca się w oczy.
poniedziałek, 21 kwietnia 2014
Z pewnością zazdrościcie mi tej ogromnej zdobyczy. Mimo wszystko, ten młody krzyżak z rodzaju Araniella nie powinien narzekać. Długonoga komarniczka miała jednak w sobie sporo mięska.
środa, 20 listopada 2013
Czają się przez cały rok. Tego czaika jesiennego (Metellina segmentata) spotkałam w mrocznym październikowym lesie. Swoją wielką sieć rozpiął między dwoma drzewami i na moich oczach wpadło do niej niewielkie skrzydlate stworzenie. Ale chyba nie był to smaczny gatunek, bo po krótkiej chwili entuzjazmu pająk wykopał je ze wstrętem. |
Ostatnie wpisy
Zakładki:
![]() Jestem
Bywam
Grywam
Słucham
Zalinkowanam
Tagi
![]() ![]() |